Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terária

9. 10. 2008

Terária


Slovo TERÁRIUM je odvozeno od latinského "terra"( země ). Je to vlastně nádrž, určená pro chov terarijních živočichů, kde se snažíme co nejvěrněji napodobit přírodní podmínky ( biotop ) jednotlivých chovaných živočichů.


 

Obecně je lepší chovat v jednom teráriu pouze jeden druh zvířat a snažit se zabránit soutěžení o potravu,vyhřívací místa,úkryty,místa na snášení vajec a samičky.
Zvláštní terária pro hady nebo členovce můžeme vidět třeba v zoologických zahradách a nazývají se  také vivária.


Společné terárium :
Ve společných teráriích žije řada různých živočichů. To může často vést ke katastrofě,protože vzniká časté soupeření a stres. Zvířata která žijí spolu,se nesmějí navzájem rušit a nesmějí být přirození nepřátelé.
Malá ještěrka neumí rozlišit mezi neškodným hmyzožravým hadem a takovým,který pro ni může být skutečně nebezpečný,takže se dostává do velkého stresu.
Nejlepší z mého pohledu, a na základě mých zkušeností je nejlepší zvířata nikdy nekombinovat.

 

Typy terarii

 

Vodní terárium:Obrazek

Vodní terária,někdy nazývaná akvaterária,jsou nádrže kde je voda,tak suchý povrch.Existuje řada jejich typů a variant,avšak nejdůležitějšími typy jsou paludárium a ripárium (latinské výrazy pro terária s bažinným a příbřežním prostředím).

Paludárium - bažinné terárium obsahuje mělkou vodní nádrž a mnoho rostlin.Pokud udržujete zadní a boční stěny vlhké pomocí rozstřikovače,bude se zde dařit řadě mechů a kapradin. Často se také používají rostliny z čeledi Bromeliacae nebo orchideje. Na svrchní stranu terária je třeba umístit trubková nebo bodová halogenová svítidla,takže je zapotřebí důkladné odvětrání.Obrazek
Stálou hladinu vody můžete udržovat pomocí zásobníku,který zároveň funguje jako biologický filtr,takže není třeba filtru mechanického. Pokud užijete vodu s nízkým obsahem soli,tak nebudou na skle vznikat křídové usazeniny.
Podkladová zemina nesmí zahnívat a měla by obsahovat kořeny kapradin,rašelinu nebo orchidejový kompost. Vysokou vlhkost je možné udržovat pravidelným postřikováním,vytvořením malého vodopádu nebo mlžícím zařízením. K odvětrání se často používá malého větráku. Pozor na průvan.
Ideálními obyvateli bažinného terária jsou například pralesničky rodu Dendrobates. Nezapomeňte, že pro řadu obojživelníků mohou být teploty příliš vysoké. Malí ještěři jako anolisové a felzumy i někteří hadi (Thamnophis a Opheodrys) se často dávají do bažinných terárií,kde však ale hynou. Tito živočichové bezpodmínečně potřebují suché,teplé místo ohřívané lampami.

Ripárium – neboli příbřežní terárium napodobuje přírodní prostředí při vodním břehu.Vodní plocha je větší než u bažinného terária. Břehy by měly být postaveny tak,aby se po nich obojživelníci a suchozemská zvířata vyškrábat z vody. Hladké břehy můžete zdrsnit posypáním fermeže pískem,nebo oblázky přilepenými silikonovým lepidlem.
Velké vodní plochy vybavte stejně jako akvária,rostliny jsou obvykle větší a silnější než v bažinném teráriu.
Můžete zde i zabudovat automatický rozstřikovač pro vytvoření deště,který podporuje rozmnožování u některých druhů stromových žab. Voda se pumpuje do perforovaných trubek,odkud padá zpět na povrch. Přebytečnou vodu je možno odvést vybudováním kanalizačního systému. Do příbřežního terária se hodí řada vodomilných obojživelníků a plazů.

 

Vlhké tropické terárium
V tomto typu terária je vodní plocha poměrně malá.Podlahu pokryjte lesní prstí,rašelinou nebo orchidejovým kompostem a zasaďte množství rostlin.,kmenů stromů a větví.Zajistěte rostlinám dostatečné osvětlení. Například trubkovými halogenovými svítidly.
Teplota v tropickém deštném pralese je víceméně stálá a pohybuje se od minima 23-26°stupňů do maxima 27-30 stupňů Celsia během dne, a asi o 5 stupňů méně v noci. Zvířata získávají asi tři čtvrtiny tělesného tepla z proudění vzduchu a přímého kontaktu s okolím a pouze jednu čtvrtinu z přímého záření. Abyste toto napodobili,instalujte několik bodových svítidel (zvířata tak vždycky najdou nějaké slunné místo) a jemné podlahové nebo vodní vytápění. Dejte si pozor na přehřátí..Světlo by mělo svítit po dvanáct hodin a vlhkost by se měla pohybovat od 80-100%.

Pouštní terárium
tento typ terária musí obsahovat vysokou vrstvu písku nebo písčité zeminy.. Pomocí kamenů a dřevěných kmínků,vybudujte nejrůznější skrýše a místa na šplhání. Skrýše zajišťují  úkryt před „nepřáteli“,místo kde se lze schovat před teplem i možnost snášet vajíčka. Teplota vzduchu přes den je minimálně 30 stupňů,vystupuje však až na 40-45 stupňů. tam kde dopadá světlo topných zářičů (reflektory a bodová svítidla z lisovaného skla),dosahuje teplota a ž 45-55 stupňů.
Další vytápění není nutné,protože pouštní živočichové se dokážou přizpůsobit teplotním extrémům. Instalujte nejméně jedno svítidlo pro každé zvíře. Protože tento typ terária vyžaduje důkladné větrání,bývá obtížné udržet zde stálou teplotu. V poušti bývá v noci často velmi chladno s teplotami okolo bodu mrazu,avšak není třeba terárium ochlazovat,neboť v doupatech pouštních živočichů (která mohou být až několik metrů hluboko) se udržuje teplota 15-25 stupňů.
Tuto teplotu zajistěte podlahovým topením. V noci vypněte všechny ostatní tepelné zdroje,aby teplo stoupalo z povrchu,což vyhovuje nočním zvířatům nebo těm,která se probouzejí za soumraku.Obrazek
Pro zdraví,aktivitu a schopnost rozmnožování řady plazů je třeba dostatek světla. Pokud možno doplňte světelné zdroje ještě ultrafialovými zářivkami. Těchto podmínek lze dosáhnout také v otevřených teráriích a nádobách se střechou z akrylových desek. Chladu nebo přehřátí zamezíte termostatem,pomocí ventilátorů a větráků.
Rosu nahrazujte každé ráno a večer postřikováním. Zvířata někdy tuto vodu pijí a pomáhá jim při shazování kůže. Do postřikové vody je možno rozpustit vitamíny a minerály. Pouštní terárium by nemělo zůstat nikdy dlouho vlhké a voda by se měla úplně vypařit během několika hodin. Vždy zde však musí být mělká nádoba s čistou vodou.

Stepní terárium
Rovinaté stepní pláně jsou přechodem od pouště k travnaté savaně. Stepní terárium by mělo být vybaveno podobně jako pouštní,je zde však více dřeva a kamenů,někdy i větší rostliny. Denní teplota je o něco nižší,okolo 35-45 stupňů. Noční teplota je asi 15-20 stupňů. Podobně lze zařídit i savanové terárium,v savaně jsou však suchá i deštivá období.
Ve stepních teráriích často chováme zvířata ze středomořské oblasti,kde jsou horká suchá léta a vlhké studené zimy,během nichž řada živočichů zimuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář