Korida a býčí zápasy
Korida je považována za rovnocenný zápas mezi odvážným torerorem a zuřivým býkem. Ve skutečnosti však v aréně vítězí jen člověk. Krvežíznivý divák se dočkal - býk trpí, krvácí a je zabit.
SLOVNÍK NETRADIČNÍCH POJMŮ:
Býčí zápasy se španělsky řeknou corida de torros. Arénní býk se jmenuje toro. Profesionální zápasník se jmenuje torero. To je všeobecný název pro všechny zápasníky. Torerové se dělí na matadory, to jsou ti hlavní, pikadory a banderillery. Celá tato družinina cuadrilla čítá dva pikadory a tři banderillery. Býci jsou před těsně zápasem držení v ohradě corral. U nás vžitý termín toreador používají Španělé pouze s významem pejorativním - říkají tak posměšně jihofrancouzským zápasníkům s býky.
CO JE TO CORIDA?
Pro Španěly je korida staletou tradicí, rituálem, kultem, uměním a výzvou. Ale dá se ve jménu tradice omluvit brutální zacházení s živým tvorem? Pochopitelně, že ne..Koridu rozhodně nemůžeme počítat mezi sportovní odvětví, i když sportovních prvků má hodně. Patří mezi ně všechny figury, které dělají toreři s pláštěnkami a potom matador s muletou, obraty, kterých jsou desítky. Každá figura má své jméno - verónica, mariposa, chicuelina, natural, pase de pecho, media verónica a tak dále, jsou jich desítky a často se liší jedna od druhé pouze v drobnostech, jako je například postavení nohou. Korida je "drama" o třech dějstvích, jimž se říká los tres tercios de la lidia- neboli tři třetiny bitvy. Je to celé hra, tragédie pro pobavení krvechtivých lidí. Tragédie o smrti býka.
Přípravy před soubojem
Po celém Španělsku jsou ranče, kde vyrůstají býci pro arénu. Býci žijí na rančích do odby své dospělosti, což jsou čtyři roky. Tříletý býk je pro arénu příliš mladý, pětiletý zas starý a zkušený, takže se těžko zabíjí. Nikdy za tu dobu nevidí pěšího člověka. Vždy jen muže na koni. Prvního pěšáka vidí až v aréně, ve chvíli, kdy do ní vběhne k zápasu.Před vpuštěním do arény je býk záměrně handicapován, čímž se sníží riziko pro člověka: ostré rohy jsou opilovány, do očí je mu vetřena vazelína (což značně sníží býkovu schopnost orientace), někdy se podávají v potravě sedativa, tím jsou otupeny jeho smysly.... Po vypuštění z boxu, kde byl býk dlouhé hodin uzavřen bez možnosti pohybu a těsně před vypuštěním bit a drážděn, se náhle ocitá na rozlehlém prostranství stadionu, plném neznámých pachů, hluku, při nočních show také oslňujících reflektorů. Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře vydráždit a rozzuřit.
PRVNÍ DĚJSTVÍ
.Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře okouknout, poznat jeho slabé a silné stránky, a hlavně zjistí, kterým rohem útočí. Následuje matador, který předvede několik figur s pláštěnkou, různě se prohíbá, zaujímá sošné postoje a nechá si projíždět roh býka několik centimetrů od stehna. přichází pikador, většinou na koni, který slouží při útocích býka jako "nárazník". Koně někdy na následky zranění, způsobených býčími rohy zemřou, nebo musí být utraceni, proto jsou na koridu vybíráni koně z řad již starých a nevýkonných zvířat. Pikador na býka seshora z koně útočí, postupně mu zabodává do šíje pět osrých kopí. Je to fáze zvyšující napětí obecenstva, která slouží k vysílení býka. Bolest a ztráta krve u býka snižuje pohybuschopnost, znesnadňuje soustředěnost a orientaci.
Do arény vjeli pikadoři. Jejich koně měli žíněnky na bocích a na břiše a okamžitě bylo jasné proč, protože býk si jednoho koně rychle vybral, vrhl se proti němu, zatlačil ho k barreře, nabral na rohy a vyzvedl i s jezdcem. V té chvíli se pikador, který m.ěl na botách ocelové truhlíky, nahnul na stranu a vší silou vbodl své dlouhé kopí do svalového hrbu na býkově šíji. Tenhle svalový hřeben, to je něco, jako jsou lidské hýždě. Rána v těch partiích bolí, ale nic nepoškodí. Hrot kopí je ostatně opatřen kroužkem, takže do býkova těla pronikne jen několik centimetrů. Býk začal krvácet. Po husté černé srsti tekla rudá krev, lidé křičeli a tleskali a zpoza burladera vyběhl jeden z torerů, aby býka odlákal a pikadoři mohli odjet. První třetina, zvaná suerte de varas, zkouška kopím, skončila. Jejím úkolem je býka zbrzdit, unavit, aby nenesl hlavu tak vysoko.
DRUHÉ DĚJSTVÍ
Pikadora vystřídají banderilleros, vyzbrojeni ostnatými banderillami. Zasahují jimi býka do ran od kopí, nebo okolo nich. Zvyšující se bolest v šíji znemožňuje býkovi držet hlavu vzpřímeně. Banderilleros vbodnou tři páry hůlek do býkovy šíje, potrestané zvíře se prý zklidní a zkoncentruje. Ve skutečnosti je to tak, že vyčerpaný býk útočí z posledních sil na okolo pobíhající bandelieros, zmateně reaguje i na každý pohyb v tribunách a zcela otupen naráží do bednění ohraničující arénu.
Chlapíci s baderillami nastupovali jeden po druhém, první s modrými, druhý s červenými a třetí se zelenými hůlkami. Byl to klasický duel - na jedné straně arény stál býk, na druhé banderillero. Býk zaútočil a muž držící v ruce jednu barevnou hůlku se rozběhl přímo proti němu. Vypadalo to strašlivě, poněvadž se zdálo, že býčí roh projede torerovým tělem jako jehla ponožkou. Jenže muž běžel trošku obloukem, asi tak, jako když se rozbíháte ke flopu, a býkova dráha dělala k tomuto oblouku tečnu. Ve chvíli, kdy se střetli, se muž vyhnul smrtícímu rohu, vypjal se na špičky a sounož, s rukama vysoko zdviženýma, vbodl hůlky do býkova svalového hrbu na šíji. Zůstaly tam a diváci pochvalně vykřikli. Banderillero poté pokračoval v běhu a skryl se do burladera. S těmi hůlkami to nebylo vůbec lehké, většinou se zabodnout hůlky nepodařilo. Spadly do prachu, banderillerové to zkoušeli znovu a znovu, diváci bučeli a házeli do arény polštářky.
TŘETÍ DĚJSTVÍ
Jakmile je býk dostatečně oslaben vyčerpávajícím zápasem, ztrátou krve a bolestí, koordinace jeho pohybů prudce klesá. Přichází "hrdina" matador, aby býkovi uštředřil poslední ránu. Zmučenému zvířeti vráží buď krátkou dýku mezi krční obratle, nebo meč, či kopí do srdce. Je to nejnebezpečbější část faeny, kdy matador drží muletu v levé a meč v pravé ruce, stojí proti býkovi metr od jeho rohů a ve chvíli, kdy býk zaútočí, odvede muletou jeho hlavu doprava dolů k písku arény, nakloní se přes jeho pravý roh avrazí zahnutý meč do místa mezi býčími lopatkami, místa, které je velké asi jako pětikorunová mince. Když se to povede, meč zajede mezi lopatkami a žebry jako nůž máslem až k aortě, přetne ji a býk klesne na zem. Málokterý matador je však natolik zkušený,, aby býka usmrtil první ranou. Umírající zvíře, většinou už neschopné pohybu, je pak za nadšeného jásotu publika barbarsky dobíjeno dalšími bodnutími. Při španělské koridě matador na závěr představení uřízně býkovi uši a oháňku a s vítězným gestem je vhodí do rozvášněného obecenstva.
Potom nastoupil Luis de Pauloba. V býkově šíji se pohupovalo několik hůlek a matador předváděl s muletou řady figur, které vázal dohromady, otáčel si černé, zaprášené a krvavé zvíře kolem těla jako šátek, obracel se k němu zády, klekal na kolena a nechával proletět špičku rohu pět centimetrů od svého nosu a diváci řvali blahem. Trvalo to tak asi pět sedm minut. Těsně před zabitím se Luis de Pauloba zastavil u barrery a vzak si od svého mečíře dlouhý a na konci zahnutý meč. Nastávala chvíle, které Španělé říkají okamžik pravdy, nastávala estocada neboli zabití býka mečem. Luisovi de Paulobovi se manévr nepovedl. Traval desetinu vteřiny, kdy oba, matador i býk, splynuli v jedno zvíře, jakéhosi kentaura, ale meč narazil na kost, prohnul se jako podkova a pak vyletěl pět metrů vysoko. Diváci se smáli a pohrdavě pokřikovali, a de Pauloba, v obličeji celý zpocený, sebral svůj meč a pokusil se zabít býka podruhé. Napodruhé se práce podařila. Zvíře kleslo, de Pauloba zařval, asi ulehčením, diváci vstali a jali se aplaudovat, ve vzduchu, horkém jako u vysoké pece, stál sloup hutného pachu krve, oslepující slunce šílelo a já najednou zjistil, že mám otevřená ústa a křičím.
ZÁVĚR
Při zápase je býk zabit, a kdyby náhodou nebyl, kdyby zabil on matadora (což se ve Španělsku stává tak pětkrát ročně), musí být poražen a rozbourán hned poté. To proto, aby se nestalo, že by zvíře zápas přežilo a nastoupilo někdy později k dalšímu. Býk by tím získal nesmírné zkušenosti a torero by ho prakticky nemohl zabít. Ono je těžké býka zabít, i když se boj protáhne třeba jen o deset minut. Tak rychle se býk učí. "Správný" arénní býk je - pokud nedlí ve stádu - neuvěřitelně statečný a útočný a rozběhne se nejen proti člověku, nýbrž třeba i proti tygru nebo lokomotivě. Je velmi mrštný a rychlý.Jeden takový zápas člověka s býkem netrvá déle než půl hodiny. Celá show však čtyři i více hodin. V sezóně býčích zápasů tak přijde o život během dne několik býků a koní..
BOJKOT
Býčí zápasy je nejrozšířenější v těchto zemích - Španělsko, Portugalsko, Mexiko, jih Francie a Itálie. Pravidla, způsob a velikost provedení i obliba koridy veřejností se liší. Je zjištěno, že drtivé procento zahraničních návštěvníků koridy by po prvním shlédnutí býčí zápasy vícekrát nenavštívilo. Snahou ochranářských organizací po celém světě je proto přesvědčovat turisty, aby svou první návštěvu koridy nikdy nevykonali, čímž by její provozování ztratilo ekonomický efekt.
Komentáře
Přehled komentářů
Co jsi to napsala za ***** prosimte nez zacnes psat komentare tak si precti celi clanek:-) a nebo jsi se snad nekdy býčích zápasu učastnila :D otom silne pochybuji :D a z toho co jsi napsala vypliva ze se toho zastavas. Jestli jo tak jsi jenom običejna pičinka kterou bych dal do areny misto býka :)
Re: RE:Skopírovaná blbost!
(WENDY, 26. 11. 2010 2:53)Nikoho neurážej, věřím, že dovedeš tak akorát s vyhulenejma feťákama lítat pod Taxis a dělat normálním lidem problémy. Jsi jedním z těch, kteří obracej tento svět naruby, připadáte mi jako senilní banda uvřeštěných protifašistických bojovníků.
Re: RE:Skopírovaná blbost!
(Tikujanka, 22. 12. 2010 10:20)
Jasně, že jsem byla na koridě, kde jinde bych vzala ty informace (protože najít seriózní literaturu tady v ČR je skoro nemožné). A klidně to řeknu: Ano, koridy se zastávám, z části také proto, že jsem na vlastní oči viděla jaká je doopravdy.
A když už mi chceš nadávat, čímž mimochodem ničeho nedocílíš, alespoň si to po sobě oprav, protože ve slově obyčejná se píše trvdé y.
TLACHY
(WENDY, 26. 11. 2010 2:42)
Ten kdo psal tyto tlachy nikdy býčí zápasy neviděl ani na žádném ranči, kde se chovají býci pro corridu nebyl. Byl jsem ve Valencii na takovém ranči 2 měsíce. Jsou to ztřeštěné bláboly nějakých rádoby ochránců zvířat. Pokud chce být takový pisálek něčím užitečný, měl by raději chdit po týraných psech a kočkách či ostatních hospodářských zvířatech. Jenže tím by se tito individua nezviditelnili a proto plácají nesmysly o psích, býčích a jiných zápasech.
Re number 2
(Tikujanka, 30. 6. 2010 15:05)Ano, býčí zápasy jsem viděla několikrát, takže něco málo o nich přece jen vím. Tři kopí jsou zákonem povolené maximum, běžně se ale dává jedno nebo dvě. Prezident při udílení trofejí jen tlumočí vůli obecenstva(někdy dost mizerně, to ho pak publikum vypíská). Publikum si musí trofej pro matadora přímo vydupat. Už jedno ucho v prvotřídní aréně je úspěch, při dvou uších matadora obvykle vynesou na ramenou a ocas se v důležitých arénách téměř neudílí. Mimochodem vše, co jsem v tomto komentáři napsala jsem viděla na vlastní oči, včetně vypískaného prezidenta.
Re number 2
(Tikujanka, 30. 6. 2010 15:04)Ano, býčí zápasy jsem viděla několikrát, takže něco málo o nich přece jen vím. Tři kopí jsou zákonem povolené maximum, běžně se ale dává jedno nebo dvě. Prezident při udílení trofejí jen tlumočí vůli obecenstva(někdy dost mizerně, to ho pak publikum vypíská). Publikum si musí trofej pro matadora přímo vydupat. Už jedno ucho v prvotřídní aréně je úspěch, při dvou uších matadora obvykle vynesou na ramenou a ocas se v důležitých arénách téměř neudílí. Mimochodem vše, co jsem v tomto komentáři napsala jsem viděla na vlastní oči, včetně vypískaného prezidenta.
RE:......
(Tikujanka, 3. 6. 2009 21:26)No tak to je jiná(ironie). Ty informace si doplňuju postupně, tak v tom článku asi mám pár chyb. Hlavně ale, že ty máš jasno. "Pikador na býka seshora z koně útočí, postupně mu zabodává do šíje pět osrých kopí." ale v komentářích mi píšeš:"Celkem třikrát může podle pravidel býk napadnout koně, třikrát nastupují toreadoři s pláštěnkou, kteří musí býka od koně odlákat, třikrát bodne pikador býka do zátylku." Proč to tedy v tom článku neopravíš?
......
(Hajko666 (admin), 22. 5. 2008 16:05)
jeste bych par detailu uvedl na pravou miru :-) :
Prezident rozhoduje o tom, zda si toreador jako odměnu odnese po zápase jedno nebo obě uši (oreja), či dokonce oháňku (rabo),Celkem třikrát může podle pravidel býk napadnout koně, třikrát nastupují toreadoři s pláštěnkou, kteří musí býka od koně odlákat, třikrát bodne pikador býka do zátylku.,
Skopírovaná blbost!
(Tikujanka, 22. 5. 2008 15:26)
Pikador je na koni vždy. Koně nebývají starý a nevýkonný ( kdyby se býk rozeběhl proti koni o jakém je řeč tak by kůň na zemi hned a né pět ostrých kopí, ale jedno kopí pětkrát.Musel ses dívat fakt pořádně že jsi viděl truhlíky.Na tom kopí příčka a né kroužek.Odjeli po prvním píchnutí?! býka mají píchnout pětkrát.A k tomu tleskání proč by tleskali?pikadoři jsou jedni z nejneoblíbenějších.
K banderilleros:ostrými a né ostnatými hůlkami a strefují se jak dovedou. Býkovi hlava klesá a ubývají mu síly , bojuje z posledních sil,no jasně když ještě později dokáže matadora přehodit přes záda.Banderilleros který zabodne hůlky se běží schovat a nepobíhá kolem.Býk útočí na to co se hýbe a i když do ohraničení narazit může spíše však útočí na lidi v aréně a na muletu (látka kterou má matador),pláštěnku (kterou má toreo).Býk a banderilleros nejsou v aréně sami jsou tam také toreové a nikdy neběží rovně býkovy naproti, ale obloukem a má ne jednu ale dvě hůlky. V článku píšeš že býkům se pilují rohy a jinde že "jen tak tak se vyhnul ostrému rohu" navíc býk vejde do arény ve stejném stavu jako na pastvě a ne omámenej nějakými látkami.A nyní matador: pokut matador nedokáže býka zabít musí ho zabít puntilero.Zabíjí ho mečem, kopím tak před 100 lety. Meč není až tak zahnutý.A skuste se mečem strefit do místa velké asi 22mm když se pohybuje. Každopádně možná se jen málokterému matadorovi se podaří zabít býka na první pokus, ale je jich dost zkušených aby se to podařilo často.Pokud se matadorovy nepodaří zabít býka na poprvé, a musí bodat znova, publikum ho vypíská. Matador si získanou trofej nechá a může být rád když získá jedno ucho natož ocas.
JE TO JEN ZKOPÍROVANÝ ŽVÁST
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RE:Skopírovaná blbost!
(Hajko666 (admin), 22. 5. 2008 15:51)